account_circle
Asijské akcie rostou, dolar je vydán na milost a nemilost obchodním rozmarům USA

Asijské akcie rostou, dolar je vydán na milost a nemilost obchodním rozmarům USA

Asijské akciové trhy a dolar zahájily pondělní obchodování opatrně, což bylo ovlivněno přetrvávajícími nejasnostmi ohledně obchodní politiky USA, které jen stěží ustupují. Tento nejistý začátek znamená začátek týdne, který slibuje být nabitý zveřejňováním významných ekonomických údajů a zprávami o výsledcích mega-technologií.

Uprostřed vágních tvrzení amerického prezidenta Donalda Trumpa o pokroku dosaženém v obchodních jednáních s Čínou a dalšími zeměmi zůstávají konkrétní důkazy, které by tato tvrzení potvrdily, nedostupné. Scott Bessent, ministr financí, ve svém nedělním prohlášení nepotvrdil Trumpova optimistická tvrzení o probíhajících celních jednáních s Čínou.

Christian Keller, vedoucí ekonomického výzkumu ve společnosti Barclays, v komentáři k hluboké nejistotě ohledně směřování obchodních rozhovorů zdůraznil škody způsobené touto nejistotou. Keller upozornil na škodlivé účinky cel, nicméně naznačil, že nejistota může být pro americkou ekonomiku stejně škodlivá jako samotná cla, ne-li více.

Ačkoli současná výsledková sezóna nadále vykazuje významná čísla, Keller naznačil, že mnoho společností pravděpodobně zahájí opatření, aby se uchránily před ztrátami, dokud nebude jasnější, jakým směrem se obchodní záležitosti budou ubírat. Tento preventivní postoj zase zvyšuje pravděpodobnost blížící se recese.

Zdroj: Getty Images

Dění na trzích v Asii bylo v pondělí na počátku opatrné a poněkud tlumené. Nejširší index asijsko-pacifických akcií MSCI mimo Japonsko mírně vzrostl o 0,1 %. Japonský Nikkei však vzrostl o 0,9 %, zatímco Jižní Korea zaznamenala pevný růst o 0,2 %.

V ostatních částech světa začalo ráno futures na index EUROSTOXX 50 opatrným přírůstkem o 0,3 %. Dále mírně rostly futures na FTSE i DAX, které dosáhly mírného nárůstu o 0,2 %.

Naopak futures na index S&P 500 zaznamenaly pokles, když se v ranním obchodování propadly o 0,4 %. Mírnému poklesu čelily také futures na Nasdaq, které oslabily o 0,5 %. Po téměř 12% odrazu od minima z 8. dubna se však index S&P stále nachází 10 % pod svým maximem.

Navzdory opatrnému začátku akciového trhu zůstaly zisky podniků podpůrné. Dosáhly zisku více než 9 %. Banka BofA však uvedla, že 64 % společností překonalo zisk na akcii ve srovnání s vyšším číslem 71 % v předchozím čtvrtletí.

V nadcházejícím týdnu bude reportovat přibližně 180 společností z indexu S&P 500, které tvoří více než 40 % tržní hodnoty indexu. Patří mezi ně společnosti s megakapacitou, jako jsou Apple, Microsoft, Amazon a Meta Platforms.

Tento týden je také přeplněn zveřejňováním významných ekonomických zpráv. Patří mezi ně aktualizované údaje o zaměstnanosti v USA, hrubém domácím produktu (HDP) a jádrové inflaci.

Zdroj: Getty Images

Tržní analytici předpovídají nárůst počtu zaměstnanců o 135 000 a očekávají ústup inflace. Kolem HDP však panuje značná nejistota. Ta vzniká v důsledku prudkého nárůstu dovozu zlata, který by mohl potenciálně způsobit, že se hlavní číslo vychýlí níže. Mediánová prognóza růstu HDP činí skromných 0,4 % na anualizované bázi. Bez zahrnutí zlata však měřítko HDPNow atlantského Fedu předpovídá pokles o -0,4 %.

Vývoj dolaru je závislý na čísle pracovních míst, které poskytne aktuální informace. Zveřejnění těchto zásadních údajů by mělo pomoci upravit sázky trhu na politiku Federálního rezervního systému. V současné době futures naznačují 64% šanci na snížení sazeb v červnu a uvolnění o 85 bazických bodů do konce roku.

Jonas Goltermann, zástupce hlavního ekonoma pro trhy ve společnosti Capital Economics, předpovídá další solidní údaj o mzdách mimo zemědělství. Naznačuje, že by to pravděpodobně bylo v rozporu s očekáváním uvolněné federální politiky v červnu. Na druhou stranu také varuje, že nekonvenční strategie uplatňované Trumpovou administrativou v několika oblastech politiky by mohly mít dlouhodobější dopady na důvěru v USA jako bezpečný přístav.

V současné době je dolarový index stabilní na úrovni 99,695, což představuje nepatrné zlepšení oproti minimu z minulého týdne na úrovni 97,923. Navíc euro, ačkoli nedosáhlo svého nedávného vrcholu na úrovni 1,15783 USD, se nadále drží na úrovni 1,1350 USD.

V nadcházejícím týdnu se očekává, že údaje o spotřebitelských cenách v Německu a eurozóně naznačí další pokles celkové inflace. Tyto předpovědi podporují očekávání dalšího snížení sazeb Evropskou centrální bankou na jejím červnovém zasedání.

Tento týden bude zasedat také Bank of Japan. Vzhledem ke značné ekonomické a obchodní nejistotě způsobené americkými cly se všeobecně předpokládá, že banka ponechá sazby na úrovni 0,5 % a bude argumentovat proti dalšímu zvýšení.

Zdroj: Bloomberg

Na pozadí obchodního napětí se dolaru podařilo zlepšit na 143,65 jenu ze sedmiměsíčního minima 139,89 z minulého týdne. Přesto zůstává za duben až do dnešního dne o 4 % níže.

Státní dluhopisy získaly určitou stabilitu po ujištění prezidenta Trumpa, že se nepokusí odvolat předsedu Fedu Jeroma Powella. V důsledku toho se desetileté výnosy nacházejí na úrovni 4,235 %, tedy pod dubnovým maximem 4,592 %.

Se zlepšeným rizikovým sentimentem zlato polevilo ze svého historického maxima 3 500 USD za unci na 3 307 USD.

Ceny ropy začaly týden klidně, když v posledních týdnech zažívaly tlak kvůli obavám ze zpomalení globální ekonomiky a vyhlídkám na zvýšení nabídky ze strany OPEC. Cena ropy Brent vzrostla o mírných 13 centů na 66,98 USD za barel, zatímco americká ropa si polepšila o 7 centů na 63,09 USD za barel.

Předchozí článek

Ceny ropy zakončují týden poklesem – nabídka roste, poptávka nejistá

Další článek

Zlato pokračuje v poklesu, uklidnění obav z obchodní války ochladilo poptávku po bezpečných aktivech

⚡️ Odebírejte náš newsletter

Nový vzdělávací obsah, funkce a interaktivní nástroje ze světa investování – už vám nikdy nic neuteče.
Zásady ochrany osobních údajů a cookies