account_circle
Zlato se po největším propadu v roce odráží ode dna

Zlato se po největším propadu v roce odráží ode dna

Po dramatickém jednodenním propadu, který ve středu dosáhl 2,7 % a stal se tak největší letošní ztrátou pro drahý kov, se zlato ve čtvrtek odrazilo ode dna. Obchodníci, kteří vyčkávali na vhodný okamžik k nákupu, zareagovali na pokles cen a svým zájmem vrátili zlatu část ztraceného lesku. Cena spotového zlata se během obchodování v Singapuru zvýšila o 1,1 % na 3 329,16 USD za unci a během dne dokonce vystoupala až o 2,4 %.

Zlato zažívá tento týden mimořádně volatilní období. V úterý se cena vyšplhala na rekordních 3 500 USD za unci v reakci na ostrou rétoriku prezidenta Donalda Trumpa vůči Číně, včetně nových hrozeb cel a útoků na nezávislost Federálního rezervního systému. Tento postoj zpočátku vyvolal obavy z další eskalace obchodního konfliktu a oslabení důvěry v americkou ekonomiku, což zlatu tradičně nahrává.

Zdroj: Školainvestorů.cz

Následně však došlo ke zvratu. Prezident Trump o den později pronesl smířlivější slova, která naznačila možnost jednání s Čínou a otevřela prostor pro potenciální zmírnění celních opatření. Tato změna tónu měla za následek okamžitou korekci ceny zlata směrem dolů, když se investoři začali zbavovat svých bezpečných pozic ve prospěch rizikovějších aktiv.

Přesto však trh zůstává rozkolísaný. Ministr financí Scott Bessent ve středu zpochybnil možnost rychlého urovnání americko-čínské obchodní války. Podle něj bude zapotřebí více času a kompromisů, což znovu vneslo nejistotu do trhů. Tyto smíšené signály vedly k obnovenému zájmu o zlato, tentokrát především ze strany investorů, kteří v předchozích dnech nevyužili růstového momentu a čekali na vhodnější nákupní příležitost.

„Dočasná úleva od Trumpa vyprchala,“ konstatovala Priyanka Sachdeva, analytička společnosti Philip Nova Pte sídlící v Singapuru. „Investoři, kteří dříve v dubnu promeškali nákupní vůz, dnes řídili růst,“ dodala.

Obrat nálady byl cítit i v Číně, kde obchodování se zlatem zaznamenalo extrémní výkyvy. Futures kontrakty na zlato v Šanghaji ve středu utrpěly největší intradenní pokles od roku 2013. Objem obchodů zároveň vyskočil na rekordní úroveň, což ukazuje na vysokou míru nejistoty a aktivitu obchodníků, kteří se snažili zorientovat v rychle se měnícím prostředí.

Zdroj: Getty Images

Mezitím se dolarový index Bloomberg, který sleduje výkon amerického dolaru vůči koši hlavních světových měn, mírně snížil. Slabší dolar obvykle podporuje ceny komodit obchodovaných v dolarech, protože je činí dostupnějšími pro držitele jiných měn. Tento faktor rovněž přispěl k odrazu zlata od minim.

Na rozdíl od zlata však ostatní drahé kovy nevykázaly stejný růstový potenciál. Cena stříbra i platiny ve čtvrtek mírně klesla, zatímco palladium se obchodovalo beze změny. Tyto rozdíly naznačují, že aktuální růst zlata je primárně tažen poptávkou po bezpečných aktivech v nejistém geopolitickém a ekonomickém prostředí.

Zlato tak zůstává v centru pozornosti investorů, kteří hledají ochranu před tržními výkyvy, měnovou nejistotou a politickou nestabilitou. Vzhledem k tomu, že vývoj obchodních vztahů mezi USA a Čínou zůstává nejasný a politická rétorika se mění téměř ze dne na den, nelze očekávat, že by se volatilita trhu s drahými kovy v nejbližší době uklidnila.

Naopak – pro investory, kteří se spoléhají na zlato jako na zajištění proti riziku, může právě tato volatilita představovat příležitost k budování pozic. A jak ukázal čtvrteční růst, i po největších výprodejích může zlato rychle najít nové kupce. Vývoj v následujících dnech tak bude opět určovat především to, jaké zprávy přijdou z Washingtonu a jak na ně světové trhy zareagují.

Předchozí článek

Asijské akcie se obchodují smíšeně, protože přetrvává nejistota ohledně Trumpových celních plánů

Další článek

Akcie zastavily svou rally kvůli obnoveným obavám z cel

⚡️ Odebírejte náš newsletter

Nový vzdělávací obsah, funkce a interaktivní nástroje ze světa investování – už vám nikdy nic neuteče.
Zásady ochrany osobních údajů a cookies