account_circle
Halliburton pod tlakem: akcie klesají kvůli clům a obavám o globální poptávku

Halliburton pod tlakem: akcie klesají kvůli clům a obavám o globální poptávku

Akcie společnosti Halliburton, jednoho z největších světových poskytovatelů služeb pro ropný a plynárenský průmysl, zaznamenaly tento týden výrazný pokles.

Akcie společnosti Halliburton, jednoho z největších světových poskytovatelů služeb pro ropný a plynárenský průmysl, zaznamenaly tento týden výrazný pokles.

Důvodem není samotné hospodaření firmy, které v prvním čtvrtletí roku 2025 splnilo očekávání trhu, ale především výhled vedení, které varovalo před negativním dopadem celních opatření a napětí v globálním obchodním prostředí. Reakce investorů byla okamžitá a silná – akcie firmy se propadly až o 10 %, než se částečně zotavily a uzavřely se ztrátou přes 5 %.

Za první tři měsíce letošního roku vykázala Halliburton zisk 0,60 USD na akcii při tržbách 5,4 miliardy USD, čímž naplnila odhady analytiků. Tržní očekávání bylo nastaveno na zisk 0,60 USD a tržby 5,3 miliardy USD. Přesto výsledky nepřinesly investory očekávaný klid.

To, co trh skutečně vyděsilo, nebyla čísla samotná, ale komentáře vedení společnosti. Management varoval, že očekává dopady nových cel, které by mohly ve druhém čtvrtletí snížit zisk na akcii o 0,02 až 0,03 USD. Přibližně 60 % tohoto dopadu má souviset se segmentem dokončování a výroby, včetně klíčových aktivit v oblasti hydraulického štěpení (frakování).

Generální ředitel Jeff Miller ve výsledkovém hovoru uvedl, že „za tři týdny se toho stalo hodně“, čímž narážel na rychlý vývoj v obchodních vztazích mezi Spojenými státy a Čínou. Právě rostoucí geopolitické napětí a nejasnosti ohledně budoucích obchodních bariér zvyšují nejistotu ohledně celkového vývoje energetického sektoru.

Zdroj: Shutterstock

Slabší výkonnost v Severní Americe a růst v zahraničí

Regionální rozbor výsledků ukazuje, že Severní Amerika zůstává nejslabším článkem byznysu. Tržby v tomto klíčovém regionu, který tvoří přibližně polovinu celkových příjmů Halliburtonu, klesly meziročně o 12 %. Důvody jsou vícečetné – pokles investic do nových vrtů, zhoršení cenového prostředí a rostoucí obavy z vývoje poptávky.

Na druhé straně se firmě podařilo částečně kompenzovat tyto ztráty lepšími výsledky na zahraničních trzích. Blízký východ a Evropa zaznamenaly nárůst tržeb, který pomohl vyrovnat tlak z domácího trhu.

Tato diverzifikace ukazuje, že Halliburton není plně závislý na americkém trhu, a jeho mezinárodní přítomnost představuje stabilizační prvek v období nejistoty. Díky tomu si firma udržuje určitou odolnost vůči regionálním výkyvům a globálním geopolitickým rizikům.

Akcie ve ztrátě, ale s dlouhodobým potenciálem

Za posledních 12 měsíců akcie Halliburtonu ztratily téměř 50 % své hodnoty, přičemž od začátku roku 2025 klesly o zhruba 25 %. Tato negativní výkonnost zvýšila dividendový výnos akcií na zhruba 3,3 %, což činí titul atraktivní pro investory hledající stabilní výnosy.

Energetický sektor je známý svou cykličností – období prosperity střídají období poklesu, a na to jsou investoři ve zkušenějších kruzích zvyklí. V obdobích poklesu se často otevírá příležitost k výhodným nákupům, pokud má firma pevné základy a perspektivu dlouhodobého růstu.

V případě Halliburtonu tomu tak může být, i přes varování ohledně krátkodobých dopadů cel. Společnost nezměnila svůj celoroční výhled, což by mohlo signalizovat důvěru v to, že si poradí i se ztíženým prostředím. Kromě toho zůstává lídrem v oblasti frakování, disponuje rozsáhlými technologickými kapacitami a má stabilní cash flow, což jí dává prostor pro udržení dividend a pokračování investic do klíčových segmentů.

Další vývoj a výzvy na horizontu

Do budoucna bude Halliburton čelit celé řadě výzev. Obchodní napětí mezi USA a Čínou, případná další kola cel, stejně jako nejistota v oblasti poptávky po ropě a plynu budou firmu zřejmě zatěžovat i v dalších čtvrtletích. Kromě toho může docházet ke zpožďování nových projektů v důsledku rostoucích vstupních nákladů a složitějších schvalovacích procesů.

Na druhou stranu může být právě nyní vhodná doba pro dlouhodobé investory. Pokud dojde k uklidnění obchodních vztahů a stabilizaci cen ropy, může Halliburton těžit z obratu cyklu a návratu optimismu do sektoru. Klíčem bude trpělivost – jak ze strany investorů, tak samotného managementu, který bude muset pružně reagovat na měnící se prostředí.

Závěrem lze říci, že Halliburton čelí krátkodobým turbulencím, ale disponuje nástroji a strategií, které jí umožňují tyto výzvy překonat. V kontextu nízkého ocenění, solidní dividendy a silné globální přítomnosti by akcie firmy mohly představovat atraktivní příležitost pro dlouhodobé držitele.

Zdroj: Getty images
Předchozí článek

Ropa posiluje díky sankcím vůči Íránu, nižším zásobám v USA a zmírnění napětí mezi USA a Čínou

Další článek

Lockheed Martin překonal očekávání, investoři ale zůstávají opatrní

⚡️ Odebírejte náš newsletter

Nový vzdělávací obsah, funkce a interaktivní nástroje ze světa investování – už vám nikdy nic neuteče.
Zásady ochrany osobních údajů a cookies