account_circle
Ceny ropy klesají kvůli americko-íránskému dialogu, celním hrozbám a slabší poptávce

Ceny ropy klesají kvůli americko-íránskému dialogu, celním hrozbám a slabší poptávce

Zprávy o možném pokroku v jaderných jednáních mezi USA a Íránem spolu s obavami z ekonomických překážek přinášejí tlak na ceny ropy, které v pondělí zaznamenaly výrazný pokles.

Ceny ropy v pondělí výrazně oslabily v reakci na vývoj na geopolitické i ekonomické scéně. Futures na ropu Brent klesly do 12:30 GMT o více než 2 %, konkrétně o 1,54 USD na úroveň 66,42 USD za barel. Americká ropa West Texas Intermediate (WTI) oslabila o 1,58 USD na 63,10 USD za barel, což představuje pokles o 2,4 %. Tento vývoj přichází po předchozím růstu v závěru minulého týdne, kdy obchodování skončilo již ve čtvrtek kvůli svátku Velký pátek.

Za tímto poklesem nestojí jediný faktor, ale souběh několika klíčových událostí, které investorům naznačují možné změny v rovnováze mezi nabídkou a poptávkou. Na prvním místě se jedná o známky posunu v diplomatických jednáních mezi Spojenými státy a Íránem. Podle informací od íránského ministra zahraničí se obě strany shodly na zahájení prací na rámci možné nové jaderné dohody. Americká strana označila výsledky jednání za velmi slibné.

Zdroj: Getty Images

Jak upozornil Harry Tchilinguirian z Onyx Capital Group, pozitivní vývoj v jednáních by mohl vést k návratu íránské ropy na světové trhy. „Bezprostředním důsledkem by bylo, že íránská ropa nebude mimo trh,“ uvedl analytik. Írán je přitom významným producentem, a pokud by došlo k uvolnění sankcí, trh by mohl absorbovat statisíce barelů denně navíc, což by ještě více zatížilo cenovou rovnováhu.

Vedle diplomatických faktorů panuje na trzích také nervozita z vývoje americké ekonomiky. Důležitým tématem jsou nová cla a jejich dopady na hospodářský růst. Průzkum agentury Reuters naznačil, že pravděpodobnost recese v USA během následujících 12 měsíců dosahuje podle odhadů investorů až 50 %. Spojené státy přitom zůstávají největším světovým spotřebitelem ropy, a jakékoli zpomalení ekonomiky se okamžitě promítne do poptávky po energiích.

Celkovou situaci zhoršila i nejistota spojená s americkou centrální bankou. Kritické výroky bývalého prezidenta Donalda Trumpa na adresu Federálního rezervního systému přispěly k zvýšení nervozity na finančních trzích. Ceny zlata mezitím vystoupaly na nové rekordy, což signalizuje zvýšenou averzi k riziku. Jak upozorňují analytici, tento stav se přelévá i na ropné trhy, kde investoři ztrácejí důvěru v krátkodobý růst.

Na straně nabídky se situace také komplikuje. Skupina OPEC+ plánuje od května zvýšit těžbu o dalších 411 000 barelů denně. Tento krok byl dlouhodobě plánovaný, avšak někteří členové kartelu, zejména ti, kteří v minulosti překročili přidělené kvóty, budou muset své dodávky omezit. Přesto by se celková nabídka mohla v důsledku těchto rozhodnutí zvyšovat, a to v prostředí, které je již nyní poznamenáno obavami ze slabší poptávky.

Tržní stratég IG Yeap Jun Rong upozornil, že širší trend na ropných trzích zůstává negativní. Podle něj se investoři obávají nejen návratu íránské ropy, ale také oslabení globálního růstu, který je pod tlakem kvůli celní politice a přetrvávajícím dodavatelským problémům. „Ceny ropy čelí rezistenci na úrovni 70 USD a pravděpodobně se budou pohybovat níže, pokud data z hlavních ekonomik potvrdí zpomalování,“ dodal.

Zdroj: Getty Images

V tomto týdnu budou investoři sledovat mimo jiné i předběžné údaje o dubnových indexech PMI ve výrobě a službách v USA. Tyto indikátory by mohly přinést další náznaky toho, jaký bude vývoj americké ekonomiky v následujících měsících. Jakékoli známky zpomalování budou mít okamžitý dopad na ropné trhy, které jsou nyní extrémně citlivé na jakékoliv nové informace.

Nezanedbatelným faktorem ovlivňujícím současné cenové výkyvy je také nižší likvidita trhu kvůli velikonočním svátkům. Méně obchodníků znamená větší volatilitu, což může krátkodobě posilovat nebo oslabovat trendy. Tentokrát však převážily negativní faktory a tlak na pokles cen se projevil naplno.

Současná situace tak ukazuje, že ropa zůstává silně ovlivněna jak geopolitickým děním, tak ekonomickými ukazateli. Investoři sledují každý signál, který by mohl naznačovat změnu v rovnováze mezi nabídkou a poptávkou. A přestože se výhled může rychle změnit, aktuálně převažují obavy a nejistota.

Předchozí článek

Futures na americké akcie a dolar klesají kvůli případnému odvolání Powella

Další článek

Akcie Tesla pod tlakem: Žaloba kvůli tachometru a obavy ze slabých výsledků posílají cenu dolů

⚡️ Odebírejte náš newsletter

Nový vzdělávací obsah, funkce a interaktivní nástroje ze světa investování – už vám nikdy nic neuteče.
Zásady ochrany osobních údajů a cookies