account_circle
Apple čelí nejistotě kolem cel i očekáváním spojeným s umělou inteligencí

Apple čelí nejistotě kolem cel i očekáváním spojeným s umělou inteligencí

Společnost Apple čelí v roce 2025 výrazným výzvám, které se odrážejí na vývoji jejích akcií.

Společnost Apple čelí v roce 2025 výrazným výzvám, které se odrážejí na vývoji jejích akcií.

Ty od začátku roku klesly o 20 %, přičemž hlavním zdrojem nejistoty zůstává obchodní politika Spojených států.

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa oznámila drastické zvýšení cel na vybrané zboží dovážené z Číny, což má přímý dopad na dodavatelský řetězec a výrobní náklady technologického giganta. Ačkoli Apple podniká určité kroky ke zmírnění dopadů, celní politika nadále vrhá stín na výhled firmy. Je tedy vhodná doba na nákup akcií této ikonické společnosti?

Trumpova administrativa původně avizovala reciproční cla ve výši až 125 %, která by se dotkla klíčových kategorií zboží, včetně chytrých telefonů, počítačů, čipů a displejů. Pro Apple, jehož výrobní závislost na Číně zůstává značná, to znamenalo přímou hrozbu. Podle údajů společnosti Evercore ISI se totiž až 80 % výrobní kapacity Apple nachází právě v Číně, zatímco v Indii je to pouze mezi 10 až 15 %. Zbylá výroba je rozprostřena do dalších asijských států jako Vietnam, Malajsie a Thajsko.

Přestože se Apple snažil zmírnit dopady tím, že v březnu dovezl z Indie do USA přibližně 1,5 milionu iPhonů ještě před plánovaným zavedením cel, nejistota přetrvává. Pozastavení celních opatření na některé kategorie, včetně chytrých telefonů a elektroniky, sice přineslo krátkodobou úlevu, ale jde pouze o dočasné 90denní opatření. To znamená, že dlouhodobé řešení stále chybí.

Podle Morgan Stanley by Apple bez těchto výjimek mohl čelit ztrátě 7 až 8 miliard dolarů na tržbách pouze z prodeje iPhonů. Pokud by firma nebyla schopna zvýšené náklady promítnout do cen produktů, tlak na marže by byl značný.

Zdroj: Shutterstock

Apple se snaží přeskupit výrobu, ale výsledek bude trvat

Vzhledem ke složitosti výroby a rozsáhlosti dodavatelského řetězce není jednoduché přesunout produkci mimo Čínu. Apple sice oznámil plán investovat až 500 miliard dolarů během čtyř let do rozšíření výroby ve Spojených státech, ale tento proces bude časově náročný a logisticky složitý. Navíc současné kapacity v USA jsou téměř zanedbatelné.

Apple proto pokračuje v rozšiřování výroby v Indii a dalších asijských zemích, které by mohly nabídnout stabilnější obchodní podmínky. Tento krok však nemůže být proveden ze dne na den a do té doby zůstává firma zranitelná vůči dalším změnám v obchodní politice.

Pokles prodejů iPhonů a tlak na ziskovost

Nejistota ohledně cel se přidává k dalším problémům, se kterými se Apple potýká. Podle údajů společnosti IDC dodávky iPhonů v roce 2024 meziročně klesly o téměř 1 % na přibližně 232 milionů kusů. Důvodem byla mimo jiné opožděná integrace umělé inteligence do produktů Apple ve srovnání s konkurencí, zejména Samsungem a čínskými výrobci.

Pokud by se firma navíc musela uchýlit ke zvýšení cen kvůli clům, poptávka po jejích zařízeních by mohla dále klesnout. Tento scénář by měl negativní dopad nejen na prodeje, ale také na marže a celkovou ziskovost.

Analytici proto přistoupili ke snížení očekávaného zisku na akcii pro aktuální fiskální rok, což jen posiluje obavy investorů. Apple se tak ocitá v situaci, kdy musí čelit klesajícímu prodeji, rostoucím nákladům a zároveň ochabující důvěře trhu.

Je teď správný čas na nákup akcií Apple?

Vzhledem k výše popsanému vývoji se nabízí otázka, zda je aktuální pokles ceny akcií příležitostí k nákupu, nebo naopak varovným signálem. Apple se momentálně obchoduje za 31násobek zisku, což je vyšší než průměr technologického indexu Nasdaq-100, kde se poměr pohybuje kolem 28násobku. Jinými slovy, akcie Apple jsou stále relativně drahé, a to navzdory problémům, kterým firma čelí.

Konsenzuální odhady analytiků přesto počítají s nárůstem zisku o 7 % v letošním fiskálním roce a následně s 11% růstem v příštím roce. To naznačuje, že pokud se společnosti podaří zvládnout celní nejistotu a zároveň úspěšně integrovat nové funkce (zejména v oblasti AI), může se opět dostat na růstovou trajektorii.

Do té doby však investoři zůstávají rozděleni. Vlažný růst, vysoká valuace a geopolitická nejistota představují kombinaci, která mnohé odrazuje. Na druhou stranu, jakmile se vyjasní budoucnost celní politiky a Apple se podaří prokázat obchodní sílu navzdory výzvám, může se akcie stát atraktivní investicí.

Zdroj: Getty images
Předchozí článek

Wall Street má možná to nejhorší z výprodeje kvůli clům za sebou

Další článek

SoFi roste, ziskově expanduje a láká investory na dlouhodobý potenciál

⚡️ Odebírejte náš newsletter

Nový vzdělávací obsah, funkce a interaktivní nástroje ze světa investování – už vám nikdy nic neuteče.
Zásady ochrany osobních údajů a cookies