Ceny ropy se ve středu zotavily a přidaly na síle poté, co Čína signalizovala otevřenost k obnovení obchodních rozhovorů se Spojenými státy. Tento signál přišel v klíčovém okamžiku, kdy se trhy potýkají s rostoucí nejistotou způsobenou napjatými vztahy mezi Washingtonem a Pekingem, které v posledních týdnech způsobily vlnu volatility napříč světovými trhy, včetně komodit.
Brent i WTI posilují díky náznaku zmírnění napětí
Futures na ropu Brent stouply až o 1,4 %, zatímco kontrakty na americkou ropu West Texas Intermediate (WTI) rovněž zaznamenaly růst. Tato obnova přichází po předchozích propadech, kdy se ceny dostaly blízko nejnižší úrovně za poslední čtyři roky, zejména v reakci na eskalaci obchodních bariér mezi USA a jejich největšími obchodními partnery, včetně Číny a Evropské unie.
Podle zpráv z Pekingu Čína vyjádřila ochotu znovu usednout k jednacímu stolu, pokud Washington splní několik podmínek. Mezi nimi je omezení znevažujících výroků členů amerického kabinetu, jmenování důvěryhodného prostředníka pro rozhovory s jasným mandátem od prezidenta Donalda Trumpa a vytvoření struktury, která by umožnila připravit vstupní rámec možné dohody.

Trh reaguje opatrným optimismem
„Zprávy o možné čínsko-americké dohodě vyvolaly určité oživení rizikového apetitu,“ řekl Ole Hansen, vedoucí komoditní strategie ve společnosti Saxo Bank. „Celkově se zdá, že trh uklidňuje napětí a vyčkává na konkrétnější signály.“
Tato obezřetnost je na místě – zatímco trhy oceňují náznak diplomacie, investoři stále vyhodnocují reálnou pravděpodobnost dohody. Dosavadní vývoj ukázal, že i krátkodobé průlomy mohou být rychle zvráceny dalším kolapsem jednání, obviňováním a následnými celními opatřeními.
Obchodní nejistota přetrvává navzdory úlevě
Napětí mezi USA a Čínou eskalovalo počátkem měsíce, kdy prezident Trump zavedl nová cla na čínské výrobky a částečně i na suroviny ze zemí EU. V reakci na to Peking pohrozil odvetnými kroky, a zároveň začal zpochybňovat stabilitu dodavatelských řetězců. Tyto události otřásly energetickým trhem, který je zvláště citlivý na jakékoli známky narušení globálního obchodu.
Ve stejné době Washington oznámil vyšetřování dovozu kritických nerostných surovin, které jsou klíčové mimo jiné i pro petrochemický a těžební sektor. Američtí představitelé zároveň dali najevo, že většina cel na Evropskou unii zatím zůstane v platnosti, čímž se narušila očekávání o rychlém smíření mezi Západem a jeho tradičními spojenci.
Nabídka ropy zůstává vysoká
Navzdory signálům o oživení poptávky však zůstává nabídková strana trhu silná. Mezinárodní energetická agentura (IEA) tento týden snížila svou prognózu celosvětové spotřeby ropy pro letošní rok, přičemž uvedla, že růst nabídky bude pravděpodobně převyšovat poptávku. Hlavním důvodem je nečekaný nárůst těžby ze strany OPEC+, který byl oznámen na začátku měsíce.
K tomu se přidaly i údaje z USA: Americký ropný institut oznámil, že zásoby ropy vzrostly minulý týden o 2,4 milionu barelů, což by znamenalo třetí nárůst v řadě. Tyto statistiky by měly být později během středy potvrzeny i oficiálními vládními daty. Zpráva nicméně upozornila i na pokles zásob ve skladovacím uzlu v Cushingu v Oklahomě a snížení zásob pohonných hmot, což může částečně kompenzovat celkový nárůst ropy ve skladech.

Výhled zůstává nejistý
Z krátkodobého hlediska by mohly pozitivní signály z Pekingu podpořit ropné trhy, ale jak upozorňují analytici, strukturální tlak z přebytku nabídky a slabší globální poptávky přetrvává. Zásadní bude další vývoj v obchodní politice Spojených států, a především to, zda dojde k reálnému pokroku ve vyjednávání s Čínou.
Investoři i analytici budou nadále pozorně sledovat nejen statistiky o zásobách a produkci, ale také diplomatická vyjádření a ekonomické indikátory, které mohou naznačit, jak rychle se může globální obchodní klima normalizovat – pokud vůbec.
Ropa tak zůstává zrcadlem geopolitického napětí i ekonomického výhledu. A ačkoli současné oživení působí nadějně, nejistota zůstává hluboko zakořeněná.