Asijské benchmarky v úterý převážně rostly a kopírovaly tak rally na Wall Street poté, co prezident Donald Trump zmírnil některá svá cla, alespoň prozatím, a když se zdálo, že napětí na americkém dluhopisovém trhu polevuje.
Japonský benchmark Nikkei 225 vzrostl o 0,9 % na 34 336,74 bodu.
Mezi největší zisky patřily automobilky. Toyota Motor Corp. vyskočila o 4,9 %, zatímco Honda Motor Co. posílila o 4,8 %. Cena akcií giganta v oblasti elektroniky a zábavy Sony Corp. přidala 3,1 %, zatímco Nintendo si polepšilo o 0,3 %. Výrobce polovodičů Tokyo Electron vzrostl o 1,1 %, zatímco Renesas si připsal 1,4 %.
Australský index S&P/ASX 200 přidal 0,5 % na 7 787,40 bodu a jihokorejský index Kospi posílil o 0,8 % na 2 475,25 bodu.
Čínské akcie kolísaly, hongkongský Hang Seng se propadl a poté se posunul o necelé 0,1 % výše na 21 423,44 bodu. Shanghai Composite klesl o 0,1 % na 3 260,55 bodu.

„Znáte ten postup: jeden krok vpřed, dva kroky vzad, pak obrat bičem k diplomacii mrkve a klacku. Stává se to charakteristickým znakem tohoto Bílého domu – zasadit politické rány a pak úder zmírnit selektivními úlevami nebo devadesátidenními pauzami. Jde o řízení trhu metodou whack-a-mole,“ řekl Stephen Innes, řídící partner společnosti SPI Asset Management.
V pondělí index S&P 500 vzrostl o 0,8 % na 5 405,97, i když obchodování bylo stále nejisté. Průmyslový index Dow Jones Industrial Average vzrostl o 0,8 % na 40 524,79 bodu, zatímco kompozitní index Nasdaq přidal 0,6 % na 16 831,48 bodu.
Apple a další technologické společnosti pomohly pozvednout Wall Street poté, co Trump prohlásil, že vyjímá chytré telefony, počítače a další elektroniku z některých svých tvrdých cel, která by v konečném důsledku mohla více než zdvojnásobit ceny výrobků pocházejících z Číny pro americké zákazníky. Taková výjimka by znamenala, že američtí dovozci si nebudou muset vybírat mezi tím, zda vyšší náklady přenesou na své zákazníky, nebo zda se jim sníží vlastní zisky.
Společnost Apple vzrostla o 2,2 % a Dell Technologies o 4 %.
Výrobci automobilů také rostli poté, co Trump naznačil, že by mohl oznámit pozastavení cel pro automobilový průmysl příště. General Motors vzrostl o 3,5 % a Ford Motor posílil o 4,1 %.
Tato úleva se však nakonec může ukázat jako pomíjivá. Trumpovo zavádění cel bylo plné výkyvů a on i představitelé jeho administrativy uvedli, že výjimka na elektroniku je pouze dočasná.
To znamená nejistotu jak pro spotřebitele, tak pro společnosti, které se snaží vytvořit dlouhodobé plány, když se zdá, že se podmínky mění každým dnem. Finanční trhy zažívají chaotické a historické výkyvy, protože investoři se snaží držet krok s Trumpovými kroky v oblasti cel.
Pro investory je možná povzbudivější, že se trh s dluhopisy po záchvatu volatility z minulého týdne uklidnil.
Výnosy státních dluhopisů obvykle klesají, když je na trhu velký strach, protože americké státní dluhopisy jsou historicky považovány za jedny z nejbezpečnějších investic na světě. Minulý týden však výnosy státních dluhopisů v obvyklém pohybu prudce vzrostly. Hodnota amerického dolaru také klesla vůči ostatním měnám, což naznačuje, že investoři již možná nepovažují Spojené státy za nejlepší místo pro uložení hotovosti ve chvílích napětí.
Trump minulý týden oznámil 90denní pauzu v uplatňování mnoha svých cel s tím, že investorům na trhu s dluhopisy „začíná být trochu nevolno“.

Výnos desetiletých státních dluhopisů se od počátku úterý snížil zpět na 4,35 %. V pátek vyskočil na 4,48 % ze 4,01 % před týdnem.
Výnosy klesly poté, co dluhopisový trh dostal povzbudivé informace o očekávání inflace mezi americkými spotřebiteli. Podle průzkumu Federální rezervní banky v New Yorku americké domácnosti sice zvýšily svá očekávání ohledně inflace v příštím roce, ale jejich očekávání ohledně inflace na tři a pět let dopředu se buď nezměnila, nebo byla nižší.
To je potenciálně dobrá zpráva pro Federální rezervní systém, který nerad vidí rychle rostoucí očekávání dlouhodobější inflace. Taková očekávání by mohla spustit zpětnou vazbu, která by vedla k chování spotřebitelů, jež by inflaci jen zhoršilo.
V dalších úterních ranních obchodech vzrostl benchmark americké ropy o 17 centů na 61,70 USD za barel. Mezinárodní standardní ropa Brent vzrostla o 16 centů na 65,04 USD za barel.
Americký dolar vzrostl ze 143,04 jenu na 143,14 japonského jenu. Euro stálo 1,1346 dolaru, což znamená pokles z 1,1351 dolaru.