Hlavní akciové indexy v Evropě a Asii se v pondělí odrazily ode dna poté, co Bílý dům osvobodil chytré telefony a počítače od „recipročních“ amerických cel, ačkoli zisky byly omezené, protože prezident Donald Trump varoval, že cla jsou stále pravděpodobná.
Trump totiž v neděli novinářům řekl, že cla na polovodiče budou oznámena během příštího týdne a rozhodnutí o telefonech bude učiněno „brzy“.
Na první pohled bylo osvobození 20 druhů výrobků, které představují 23 % amerického dovozu z Číny, pro výrobce přínosem.
Nejistota však stále vyvíjela tlak na pokles dolaru a amerických vládních dluhopisů, přičemž výkyvy v obchodní politice zanechávaly investory zmatené a analytiky dlouhodobě medvědí.
„Myslím, že pravděpodobnost, že se dohodnou dohody, které povedou ke snížení cel v budoucnu, trochu vzrostla, a z toku zpráv mám relativně dobrý pocit,“ řekl Samy Chaar, hlavní ekonom společnosti Lombard Odier.
„Stále však nezmizel rizikový scénář, že se věci zhroutí, stále se obáváme jak celkové výše cel, tak i toho, jak dlouho zůstaneme v této nejistotě, protože ta sama o sobě působí škody.“
„Pokud jste americká společnost, odložili jste najímání zaměstnanců a kapitálové výdaje a obávám se, že až budou muset společnosti začít snižovat náklady, je to bod, do kterého se nechcete dostat.“
Přesto jen vyhlídka na pauzu stačila k tomu, aby futures na index S&P 500 vzrostly o 1,4 %, zatímco futures na Nasdaq o 1,8 %. Minulý týden index S&P 500 vzrostl o 5,7 %, ale stále byl o více než 5 % pod úrovní, na které se nacházel před prvním oznámením vzájemných cel na začátku dubna.
Optimismus byl cítit i v Evropě a Asii, které překonaly výkonnost i proto, že v pátek nestihly chvost odrazu na Wall Street.
Široký evropský index STOXX 600 vzrostl o 2 %, když minulý týden ztratil 2 %, a nejširší index asijsko-pacifických akcií MSCI mimo Japonsko si připsal 1,5 % poté, co minulý týden ztratil více než 4 %.

Největší zisky zaznamenaly technologické firmy a širší dodavatelský řetězec, který v Evropě vzrostl o 2,8 % poté, co v Asii prudce vzrostly akcie gigantů v dodavatelském řetězci společnosti Apple (NASDAQ:AAPL).
Akcie samotné společnosti Apple vyskočily ve velmi raném předobchodním období o téměř 6 %.
Tento týden čeká trh také další vývoj zisků, když mezi velké banky patří Goldman Sachs, Bank of America a Citigroup (NYSE:C). Čísla od výrobce čipů TSMC budou vzhledem k Trumpovu plánu prošetřit celý globální dodavatelský řetězec polovodičů vrcholem.
Pokud jde o ekonomické údaje, březnová čísla ukázala 12,4% skok čínského vývozu během března, protože firmy spěchaly s objednávkami před Trumpovými cly.
Tento týden jsou na programu americké maloobchodní tržby a čínský hrubý domácí produkt, zatímco předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell promluví o ekonomickém výhledu ve středu, kdy bude téměř jistě dotázán na vyhlídky na snížení sazeb a nedávné napětí na trhu státních dluhopisů.
NE TAK BEZPEČNÉ
Na začátku pondělí byly známky oživení amerických dluhopisů mizivé, přičemž desetileté výnosy dosahovaly 4,47 % a zaznamenaly největší týdenní nárůst výpůjčních nákladů za poslední desetiletí.
Pozoruhodné je, že růst výnosů přišel současně s poklesem dolaru, a to jak bezpečných přístavů, jako je jen a švýcarský frank, ale také eura.
Pokles lze vysvětlit tím, že zámořští investoři odplývají z amerických aktiv zpět domů, i když někteří si kladou širší otázky.
„Není již hyperbolou říci, že rezervní status dolaru a jeho širší dominantní role je přinejmenším poněkud zpochybněna, i když setrvačnost a síťové efekty, které udržovaly dolar na vrcholu po celá desetiletí, v dohledné době nezmizí,“ řekl Jonas Goltermann, zástupce hlavního ekonoma pro trhy ve společnosti Capital Economics.
„Klíčové otázky se týkají nepřímých škod způsobených vyvoláním extrémní nejistoty ohledně politických a ekonomických vyhlídek, pokračujícími dislokacemi na trhu státních dluhopisů a v konečném důsledku podkopáním důvěry v americké instituce a trhy s aktivy.“
Japonští představitelé se připravují na obchodní jednání se Spojenými státy, která se pravděpodobně dotknou měnové politiky, přičemž někteří představitelé se soukromě připravují na to, že Washington vyzve Tokio k podpoře jenu.
Možná se nebudou muset příliš snažit vzhledem k tomu, že dolar dostal zabrat kvůli obavám, že nevyzpytatelnost Trumpovy obchodní politiky otřásá důvěrou investorů v americká aktiva.

Naposledy v pondělí dolar vůči japonské měně klesl o dalších 0,4 % pod 143 jenů poté, co minulý týden dosáhl šestiměsíčního minima 142,05 jenu. Byl přikován na 0,8174 švýcarského franku, když minulý týden ztratil více než 5 % a dostal se nejníže za posledních deset let.
Euro bylo o něco pevnější na 1,1354 USD, jen kousek od tříletého maxima 1,1474 USD. Ve čtvrtek zasedá Evropská centrální banka a je považováno za jisté, že sníží sazby o čtvrt procentního bodu na 2,25 %.
Tento týden zasedá také kanadská centrální banka a trhy naznačují šanci zhruba jedna ku třem, že by mohla snížit své sazby na 2,75 %.
Na komoditních trzích se globální nejistota ukázala jako vítr pro ceny zlata, které v pondělí vzrostly na historická maxima na 3 245 USD za unci.
Ropa prožívala mnohem těžší období v obavách ze zpomalení globální ekonomiky a zvýšené nabídky ze strany OPEC, i když našla určitou podporu v riziku ukončení íránského vývozu.
Cenaropy Brent vzrostla o 23 centů na 64,99 USD za barel, zatímco americká ropa si polepšila o 8 centů na 61,58 USD za barel.