account_circle
Trumpovo zrušení cel konečně přineslo investorům tolik potřebné dobré zprávy. Obavy přetrvávají

Trumpovo zrušení cel konečně přineslo investorům tolik potřebné dobré zprávy. Obavy přetrvávají

Wall Street se ve středu díky dramatickému obratu prezidenta Trumpa v otázce cel konečně dočkala dobrých zpráv, ale další vývoj pro investory, ekonomiku a firmy zůstává nejasný.

Akciový trh ve středu vyletěl vzhůru, přičemž index S&P 500 zaznamenal třetí největší jednodenní nárůst od druhé světové války poté, co prezident Donald Trump na sociálních sítích oznámil 90denní pozastavení „recipročních“ cel s výjimkou Číny. Pro všechny ostatní země bude až do července platit základní 10% celní sazba, protože obchodní jednání pokračují.

Toto rozhodnutí – které přišlo asi 13 hodin poté, co vstoupilo v platnost prezidentovo poslední zvýšení cel – povzbudilo investory, kteří se obávali, že tvrdý přístup k obchodu přivede USA do recese a zvýší inflaci.

„Toto je skutečně první dobrá zpráva, která z celého oznámení o obchodní politice vzešla,“ řekl Art Hogan, hlavní tržní stratég společnosti B. Riley Wealth Management. „Skutečnost, že nyní existuje 90denní odklad, poskytuje čas na jednání a jednání jsou přesně to, co by Wall Street ráda viděla.“

Zdroj: Reuters

„Před tímto dnešním oznámením neexistovala žádná jistota ohledně doby trvání a konečné hry vyšších cel, která byla oznámena“ 2. dubna, dodal Hogan. „Nyní víme, že bude skutečně existovat cesta k jednání, aby byl dopad cel mnohem méně drakonický.“

Ještě nejsme z nejhoršího venku

Mnozí investoři se však obávají, že trhy ještě zdaleka nejsou z nejhoršího venku, neboť do začátku července zbývají tři měsíce na to, aby se ukázalo, jak cla ovlivní globální obchod, ekonomický výhled a vývoj zisků podniků.

Otazníkem zůstává také Čína, protože mezi dvěma největšími světovými ekonomikami roste obchodní napětí. Současně s pozastavením většiny nejvyšších cel Trump také zvýšil cla na Peking na 125 % s účinností od okamžiku jejich zavedení. Dříve ve středu Čína uvedla, že zvýší celní sazbu na americké zboží na 84 %.

„Cla nezmizí,“ řekl zakladatel společnosti Vital Knowledge Adam Crisafulli. „Čínská celní sazba je nyní v trojciferném pásmu a kdo ví, co se stane za 90 dní, až tato pauza skončí.“

„Tento Bílý dům má jasnou agendu zaměřenou na přeorientování globálního obchodu a zdá se, že ji hodlá realizovat. Šok z 2. dubna také zanechá trvalou stopu v psychologii společností a vlád na velmi dlouhou dobu,“ napsal Crisafulli. „Pokusit se zjistit odhad zisku na akcii pro letošní rok zůstává nesmírně obtížné.“

Riziko zpomalení

Rizika zpomalení ekonomiky rovněž přetrvávají. I kdyby Spojené státy odvrátily nejhorší scénář recese, přetrvávající nejistota kolem celní politiky by mohla přimět společnosti k omezení náboru nových zaměstnanců a spotřebitele k omezení výdajů – což by naznačovalo zpomalení ekonomiky.

Navíc, i když Trump zmírnil svůj postoj k některým clům, poplatky zůstávají historicky vysoké. V roce 2024 měly Spojené státy efektivní celní sazbu na veškerý dovoz ve výši pouhých 2,5 %, jak uvádí Tax Foundation.

„Kdybyste nám minulý týden řekli, že budeme mít kolem Spojených států 10 % plošnou celní zeď, stále by to mělo bolestivý dopad na růst,“ což by vedlo k odhadům hrubého domácího produktu a ‚velké inflaci‘, uvedla Frances Donaldová, hlavní ekonomka RBC, v televizi CNBC.

Zdroj: Getty Images

„Devadesátidenní pauza neznamená odstranění celních rizik, takže společnosti budou stále čelit nejistotě a mnoho společností po celém světě [bude] čekat, co přinesou jejich jednotlivá jednání,“ pokračovala Donaldová.

„Oddech? Další ekonomická sebevražda?“, zeptal se Peter Boockvar, investiční šéf společnosti Bleakley Financial Group. „Vše bude samozřejmě záležet na tom, odkud budete odebírat výrobky, a bohužel se z Číny stále dováží asi 450 miliard dolarů.“

Jak varoval David Kelly, hlavní globální stratég společnosti JPMorgan Asset Management: „Toto uchopení cel ještě neskončilo, a pokud zůstaneme i po této 90denní pauze na úrovni cel, na které jsme právě teď, bude to pro americkou ekonomiku stále dost škodlivé.“

Předchozí článek

Americké futures padají po odvetných krocích Číny, trhy zůstávají nejisté i přes Trumpovu celní pauzu

Další článek

Americké futures klesají po prudké rally – trhy zůstávají v nejistotě kvůli Trumpovým clům a napětí s Čínou

⚡️ Odebírejte náš newsletter

Nový vzdělávací obsah, funkce a interaktivní nástroje ze světa investování – už vám nikdy nic neuteče.
Zásady ochrany osobních údajů a cookies