Akcie zaznamenaly mírné zotavení, protože investoři hledali příležitosti k nákupům a zároveň čekali na vyjasnění toho, jak se bude vyvíjet obchodní politika prezidenta Donalda Trumpa.
Akcie v Evropě se odrazily od nejhorší třídenní ztráty za posledních pět let, zatímco futures na americké akciové indexy ukazovaly na zisky na Wall Street po pondělních závratných výkyvech. Státní dluhopisy po pondělním prudkém výprodeji posílily. Dolar se vůči hlavním partnerům propadl.
Volatilita vzrostla poté, co Spojené státy minulý týden představily rozsáhlá cla, a z globálních akcií bylo vymazáno 10 bilionů dolarů. S rostoucími obavami z globální recese a eskalace obchodní války se investoři upínali k jakýmkoli náznakům oddechu, přičemž někteří z nich, včetně Larryho Finka ze společnosti BlackRock Inc, v tom viděli dlouhodobou příležitost k nákupu. Stratégové Goldman Sachs Group Inc. však varovali před déle trvajícím cyklickým medvědím trhem, protože riziko recese roste.

„Z technického hlediska je to dnes příprava na ‚obratové úterý‘, protože převládají klidnější hlavy a objevují se kupci,“ uvedl Michael Brown, hlavní výzkumný stratég společnosti Pepperstone Group Ltd. „Na trvalý odraz bych však zrovna nesázel, pokud a dokud nedojde k rozhodnému politickému obratu.“
Trump v pondělí pronesl řadu komentářů o svých plánovaných clech vůči světovým obchodním partnerům. Přesto nabídl jen málo jasných informací o tom, co požaduje výměnou za snížení odvodů – nebo zda je vůbec ochoten nabídnout úlevy. Odmítl návrh Evropské unie na zrušení cel na veškerý dvoustranný obchod s průmyslovým zbožím s USA a pohrozil, že Číně uvalí dodatečnou 50% dovozní daň.
„Trhy se dostaly velmi daleko a velmi rychle,“ řekl Michael Kelly, globální ředitel divize multi asset ve společnosti PineBridge Investments. „Je čas, aby se stabilizovaly a zjistily, jaký bude další obrat událostí: nahoru, protože cla se snižují, nebo dolů, protože globální ekonomika jde dolů.“
Státní dluhopisy odmazaly část včerejších velkých ztrát – v jednu chvíli byly výnosy s delší splatností nahoře nejvíce od března 2020. Investoři budou v úterý sledovat prodeje dluhopisů, aby zjistili, zda se objeví nějaký náznak zlomu v poptávce, přičemž USA budou prodávat tříleté a desetileté dluhopisy a třicetileté dluhopisy.
„Včerejší cenová akce byla spíše o snižování rizika a vybírání zisků z těch obchodů, které jsou v penězích, aby se pokryly ztráty z jiných aktiv, jako jsou akcie,“ řekl Damien McColough, vedoucí výzkumu pevného výnosu ve společnosti Westpac Banking Corp. v Sydney.
Benchmarky v Hongkongu a Číně se posunuly vpřed, protože fondy napojené na stát nakupovaly aktiva a centrální banka slíbila půjčky, aby pomohla stabilizovat trh.
Japonské akcie vyskočily, když Trump po telefonátu s premiérem Šigeru Išibou pověřil dva členy svého kabinetu zahájením dvoustranných obchodních jednání. Zdálo se, že Japonsko dostane v rozhovorech o clech přednost před ostatními obchodními partnery USA, čímž se Tokio postaví do čela dlouhé fronty zemí, které usilují o zrušení těchto poplatků.
V úterý Čína udeřila na USA za hrozbu zvýšení cel a slíbila, že pokud Washington bude následovat, podnikne odvetná opatření.

Mezitím se Peking na znamení, že se připravuje na prodloužení obchodního napětí, zavázal, že jeho státem podporované fondy budou nakupovat místní akcie a burzovně obchodované fondy. Centrální banka uvedla, že poskytne státnímu fondu podporu, když to bude nutné, aby zajistila stabilitu kapitálových trhů. Umožnila také oslabení jüanu prostřednictvím nižšího referenčního kurzu.
Sázky obchodníků na to, o kolik Federální rezervní systém letos sníží úrokové sazby v USA, kolísaly. V jednodenních úrokových swapech se v letošním roce promítla již nejméně tři snížení, přičemž první z nich bylo plně zaúčtováno na červen. Prezident chicagského Fedu Austan Goolsbee uvedl, že mezi podnikateli panují velké obavy, že cla by mohla vyvolat rozsáhlé narušení dodávek a obnovit inflační tlaky.
O rizicích Trumpovy celní politiky hovoří stále více významných finančních manažerů, miliardář Ken Griffin ji označil za „obrovskou politickou chybu“ administrativy.
Některé hlavní pohyby na trzích:
Akcie

- Index Stoxx Europe 600 vzrostl o 0,8 % k 9:20 londýnského času.
- Futures na index S&P 500 vzrostly o 1,4 %.
- Futures na Nasdaq 100 vzrostly o 1,3 %.
- Futures na index Dow Jones Industrial Average vzrostly o 1,8 %.
- Index MSCI Asia Pacific vzrostl o 2,4 %.
- Index MSCI Emerging Markets vzrostl o 0,2 %.
Měny
- Bloomberg Dollar Spot Index klesl o 0,3 %.
- Euro vzrostlo o 0,3 % na 1,0943 USD
- Japonský jen vzrostl o 0,5 % na 147,08 za dolar
- Offshore jüan klesl o 0,1 % na 7,3547 za dolar.
- Britská libra vzrostla o 0,3 % na 1,2756 USD
Kryptoměny
- Bitcoin vzrostl o 0,2 % na 79 100,78 USD
- Ether klesl o 0,8 % na 1 557,8 USD
Dluhopisy
- Výnos desetiletých státních dluhopisů klesl o čtyři bazické body na 4,14 %.
- Výnos německých desetiletých dluhopisů klesl o dva bazické body na 2,59 %.
- Výnos desetiletých britských dluhopisů klesl o čtyři bazické body na 4,57 %.
Komodity
- Cena ropy Brent klesla o 0,6 % na 63,83 USD za barel.
- Spotové zlato vzrostlo o 0,8 % na 3 007,53 USD za unci.