account_circle
Asijské akcie se zotavují s nadějí na obchodní jednání s USA

Asijské akcie se zotavují s nadějí na obchodní jednání s USA

Asijské trhy v úterý vykazují známky odolnosti, když se asijské akcie zotavují z více než ročního propadu. Futures na americké akcie rovněž směřovaly vzhůru. I přes pozitivní rozruch na trzích zůstává mnoho investorů v obavách. Obavy jsou do značné míry připisovány potenciálně agresivním clům zavedeným Washingtonem, které v současné době zamotaly tržní prognózy. Nedílnou součástí tohoto ekonomického posunu je znovuotevření obchodních jednání, zejména mezi Japonskem a USA, v čele s ministrem financí Scottem Bessentem.

Japonský index Nikkei vykázal silné oživení o 5,6 %, čímž předstihl ostatní regionální trhy. Tapas Strickland, přední ekonom National Australia Bank, poznamenal, že se postupně objevuje optimistická nota; náznak toho, že Washington by mohl být otevřený jednáním o obchodních dohodách, včetně významných probíhajících obchodních jednání s Japonskem.

Strickland však varuje před volatilním stavem trhu a uvádí vzácný případ, kdy index VIX přes noc vzrostl nad 60, což je druhý případ od vypuknutí pandemie COVID-19. Zatímco japonský trh vykázal pozoruhodný vzestup, trhy ve zbytku Asie zaznamenaly okrajové posílení.

Zdroj: Bloomberg

Zatímco čínské trhy mírně vzrostly v reakci na nákupy akcií tamními státními investičními fondy, tchajwanský benchmark zaznamenal 5% pokles, čímž navázal na svůj nejhorší pokles v historii. A přestože nejširší index asijsko-pacifických akcií MSCI přidal 1,7 % (odrazil se od nejnižšího bodu od února 2024), stále to bledne ve srovnání s více než 10% poklesem v posledních dvou dnech.

Rozvíjející se trhy se svými výnosy klopýtly, když thajské akcie klesly o téměř 6 % v rámci dohánění pondělního svátku, zatímco Indonésie po návratu z týdenní dovolené vykázala ohromující 9% ztrátu.

Hongkongský index Hang Seng vzrostl o skromných 1,6 %, což představuje oživení po jeho nejprudším poklesu od asijské finanční krize v roce 97. Čínské blue-chips z pevninské Číny si připsaly 1% nárůst, k čemuž výrazně přispěla společnost Central Huijin Investment spolu s dalšími státem podporovanými investory. Současně na offshore trhu čínský jüan oslabil na nejslabší hodnotu za poslední dva měsíce na 7,3677 za dolar, než se mírně zotavil na 7,3393.

Nepravidelné titulky o obchodování doplňovaly nepředvídatelnost trhu, protože investoři se ocitli v situaci, kdy se brodili neutuchajícími tržními turbulencemi. Televize CNBC mylně informovala o návrhu prezidenta Donalda Trumpa o možném 90denním pozastavení cel na všechny země s výjimkou Číny, což Bílý dům okamžitě odmítl.

Létaly ostny, když prezident Trump slíbil zvýšit cla o 50 %, pokud Peking nestáhne svá odvetná cla na Spojené státy. Peking se bránil a rozhodně odmítl ustoupit tomu, co označil za celní hrozby USA “vyděračského charakteru”.

Představitelé amerických podniků vyjádřili své obavy z poškození ekonomiky a finančních markerů, které podnítila globální obchodní válka prezidenta Trumpa. Patří mezi ně i generální ředitel banky JP Morgan Chase Jamie Dimon, který v pondělí varoval před inflací a zpomalením americké ekonomiky.

Navzdory napětí australský akciový benchmark vzrostl o 1,7 % a jihokorejský index KOSPI přidal 0,5 % poté, co omezil předchozí nárůst o 2,3 %. Chris Weston, vedoucí výzkumu ve společnosti Pepperstone, opatrně naznačil, že pokud trh uslyší to, co chce slyšet, pak by to mohlo potenciálně vyvolat boom rizikových aktiv. S ohledem na současný stav trhu se však zdálo, že to spíše odpovídá rally na medvědím trhu.

Výnos desetiletých státních dluhopisů v úterý vyskočil až o 6 bazických bodů na 4,216 % poté, co v pondělí poskočil o zhruba 17 bazických bodů a zotavil se tak z půlročního minima.

Zdroj: Getty Images

Americký dolar vůči koši šesti hlavních soupeřů klesl o 0,5 %, i když si stále udržuje dvoudenní náskok 1,2 % od šestiměsíčního minima. Euro mezitím vyskočilo o 0,7 % na 1,0979 USD a šterlink se vyšplhal o 0,5 % na 1,2789 USD.

Velvyslanci Evropské komise informovali, že v pondělí nabídli USA dohodu o clech “nula za nulu”, aby zabránili potenciální obchodní válce, a zvažovali zavedení odvetných 25 % cel na některé americké dovozy.

Nakonec zlato přidalo 0,4 % ke své hodnotě, přičemž cena za unci činila 2995 USD. To stále zaostává za rekordním vrcholem dosaženým minulý čtvrtek na úrovni 3167,57 USD, který byl vyšponován následnými otřesy po vyhlášení cel prezidenta Trumpa v “Den osvobození”.

Závěrem lze říci, že asijský trh odhaluje slibnou perspektivu oživení díky obnoveným nadějím na obchodní jednání se Spojenými státy, nicméně na mezinárodních trzích stále panuje nejistota a volatilita v důsledku kolísajících cel a nevyřešených otázek mezinárodního obchodu v čele s rostoucím napětím mezi USA a Čínou.

Předchozí článek

Banky na Wall Street se připravují na výsledky za první čtvrtletí v obavách z recese a stupňující se obchodní nejistoty

Další článek

Rally zlata v roce 2025: Historický vrchol s hlubšími kořeny než v 80. letech

⚡️ Odebírejte náš newsletter

Nový vzdělávací obsah, funkce a interaktivní nástroje ze světa investování – už vám nikdy nic neuteče.
Zásady ochrany osobních údajů a cookies