account_circle
Futures na americké akcie klesly o 4 %, investoři se obávají dalšího „černého pondělí“

Futures na americké akcie klesly o 4 %, investoři se obávají dalšího „černého pondělí“

Americké akciové trhy se ocitly pod silným tlakem, když futures na hlavní americké indexy v pondělí ráno prudce oslabily. Tento vývoj přišel po nejhorším dvoudenním propadu Wall Street za více než pět let, který spustilo oznámení prezidenta Donalda Trumpa o rozsáhlých obchodních clech. Investoři reagují s obavami, že by mohlo dojít k opakování slavného „černého pondělí“ z roku 1987, kdy se trhy po celém světě zhroutily v důsledku náhlé averze k riziku.

Trumpovy cla vyvolávají globální paniku

Prezident Trump v nedělním prohlášení obhajoval zavedení nových cel jako nutný nástroj k vyrovnání obchodní bilance Spojených států, zejména vůči Číně a Evropské unii. Prohlásil, že cla „zůstanou v platnosti“ tak dlouho, dokud nebude americký obchodní deficit napravován, a zdůraznil, že „jediný způsob, jak obnovit rovnováhu, je jednat důrazně“.

Investoři však tento krok vnímají jako eskalaci obchodní války, která by mohla vést k globálnímu hospodářskému zpomalení. Čína v reakci zavedla 34% odvetná cla na americké zboží a Evropská unie hledá společnou strategii, jak odpovědět jednotně. Tato situace přispívá k obavám z rozpadu mezinárodního obchodního systému, který byl po desetiletí založen na volném pohybu zboží a kapitálu.

Zdroj: Getty Images

Futures se propadají, trhy čekají s napětím

V pondělí ráno futures na index S&P 500 klesly o 4,1 % na 4 865,25 bodu, futures na Nasdaq 100 o 4,5 % na 16 626 bodů a futures na Dow Jones Industrial Average o 3,4 % na 37 027 bodů. Tyto pohyby předznamenávají, že by se trh mohl otevřít s masivními ztrátami, pokud nedojde k rychlému uklidnění situace.

Největší propady od pandemie COVID-19

Minulý týden přinesl dramatický vývoj. Index S&P 500 klesl v pátek o 6 %, přičemž za dva obchodní dny po středečním oznámení cel ztratil více než 10 %. Nasdaq Composite se propadl o více než 11 % a Dow Jones ztratil více než 9 %, čímž vstoupil do tzv. oblasti korekce (pokles o více než 10 % z nedávného maxima). Tento dvoudenní propad je nejhorší od března 2020, kdy trhy zasáhla pandemie COVID-19.

Znepokojení panuje také na trzích s dluhopisy a měnami. Investoři se přesouvají do bezpečnějších aktiv, což se odráží například ve zpevňování japonského jenu a rostoucím zájmu o americké státní dluhopisy.

Ekonomický výhled se zhoršuje

V reakci na nové obchodní bariéry banka JPMorgan zvýšila pravděpodobnost globální recese v roce 2025 na 60 % (z předchozích 40 %). Jako hlavní riziko označuje ekonomický šok vyvolaný obchodními opatřeními, který může utlumit investice, narušit dodavatelské řetězce a poškodit spotřebitelskou důvěru.

Přestože americký ministr financí Scott Bessent o víkendu prohlásil, že recesi nepovažuje za pravděpodobnou, trh zatím reaguje odlišně. Investoři stále více sázejí na scénáře, ve kterých Trumpovy obchodní kroky povedou k poklesu firemních zisků a oslabení globální poptávky.

Zdroj: Getty Images

Fed mezi inflací a růstem

Nejasnosti panují i ohledně dalšího vývoje měnové politiky v USA. Předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell v pátek uvedl, že Fed nemá naléhavou potřebu měnit úrokové sazby, a varoval, že Trumpova celní politika může zvýšit inflaci, zatímco růst oslabí. To vytváří dilema pro centrální banku – snížení sazeb by mohlo pomoci ekonomice, ale zvýšená inflace by takový krok zkomplikovala.

Silná data z trhu práce nestačila

Páteční údaje o zaměstnanosti mimo zemědělský sektor sice ukázaly překvapivě silný růst pracovních míst – 228 000 oproti revidovaným 117 000 v únoru – ale pozitivní efekt na trhy byl krátkodobý. Investoři tento vývoj vnímali spíše jako argument pro ponechání vyšších sazeb, než jako důkaz odolnosti ekonomiky.

Výhled: nejistota a volatilita

Trhy teď čekají na otevření americké seance s obavami, že by pondělí mohlo přinést další masivní propady, připomínající legendární „černé pondělí“ z roku 1987, kdy americký index Dow Jones ztratil více než 22 % během jediného dne. Ačkoliv technická infrastruktura a tržní regulace se od té doby výrazně zlepšily, psychologický efekt a výprodejový efekt zůstávají.

Zda dojde k dalším ztrátám, bude záležet především na komunikaci americké vlády, reakcích obchodních partnerů a signálech od centrálních bank. Prozatím ale panuje obava, že Wall Street má před sebou další velmi bouřlivý týden.

Předchozí článek

Asijské akcie klesají; Čína a Japonsko vedou ztráty v důsledku zostření Trumpovy obchodní války

Další článek

Bitcoin i XRP klesají. Kryptoměny se dostaly do středu globální tržní paniky

⚡️ Odebírejte náš newsletter

Nový vzdělávací obsah, funkce a interaktivní nástroje ze světa investování – už vám nikdy nic neuteče.
Zásady ochrany osobních údajů a cookies