Ceny zlata v pondělí v asijském obchodování prudce vzrostly a dostaly se na rekordní úroveň, protože poptávku po bezpečném přístavu podpořily zprávy, že americký prezident Donald Trump zvažuje tento týden zavedení širších a větších obchodních cel.
Žlutý kov zaznamenal v průběhu března silný vzestup a dosáhl řady rekordních maxim, když se investoři začali stále více vyhýbat riziku v souvislosti s obavami z Trumpových cel a jejich ekonomického dopadu.
Zvýšené obavy z recese v USA rovněž podpořily růst zlata, přičemž banka Goldman Sachs nyní předpovídá 35% pravděpodobnost recese v USA v příštích 12 měsících.
Širší trhy s kovy většinou ustoupily, stejně jako dolar, což cenám zlata prospělo.

Spotové zlato vystoupalo na rekordní hodnotu 3 1115,96 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v červnu dosáhly maxima 3 147,0 USD/unci. Oba ukazatele ceny zlata se obchodovaly těsně pod svými maximy 01:15 SELČ (05:15 SEČ).
Nervozita z Trumpových cel snižuje riziko a posiluje zlato
Zlato bylo podpořeno především zvýšenou poptávkou po bezpečném přístavu poté, co zpráva deníku Wall Street Journal uvedla, že Trump zvažuje vyšší cla vůči širší skupině zemí, protože se připravuje 2. dubna oznámit plány na reciproční cla.
Trump opakovaně označil 2. duben za „den osvobození“ a chystá se zavést cla odpovídající těm, která na americký vývoz uvalují hlavní obchodní partneři.
Trumpův kabinet uvedl skupinu nejméně 15 zemí, na které se cla zaměří, ačkoli podle zprávy WSJ se uvažuje o větším počtu zemí. Zpráva rovněž uvedla, že Trump zvažuje zavedení plošného 20% cla na všechny země, s nimiž mají USA obchodní deficit.
Od 2. dubna mají rovněž začít platit Trumpova 25 % cla na automobily, zatímco jeho sektorové výjimky z 25 % cel na Kanadu a Mexiko mají k tomuto datu vypršet. Trump rovněž pohrozil zavedením cel na polovodiče, klíčové komodity a farmaceutické výrobky.
Nejistota ohledně velikosti a rozsahu Trumpových cel zdecimovala chuť k riziku a zároveň vedla k investování do bezpečných přístavů – zlata a japonského jenu.
Ostatní drahé kovy se vyvíjely smíšeně. Futures na platinu se ustálily na úrovni 1 001,25 USD/oz, zatímco futures na stříbro vzrostly o 0,7 % na 35,065 USD/oz.
Z průmyslových kovů klesly futures na referenční měď na londýnské burze kovů o 0,3 % na 9 747,50 USD za tunu, zatímco futures na americkou měď klesly o 0,7 % na 5,0955 USD za libru, přičemž měď dále ustoupila z nedávných rekordních hodnot.

Červený kov získal malou podporu díky silnějším než očekávaným údajům o indexu nákupních manažerů z Číny, která je největším světovým dovozcem mědi.
Měď byla po celý březen podporována Trumpovými hrozbami uvalení 25% cel na červený kov, což by mohlo výrazně omezit fyzické dodávky v USA.
Obavy z recese v USA rovněž zvyšují poptávku po útočištích
Chuť k riziku snižovaly také rostoucí obavy z recese v USA, zejména když se trhy obávaly dopadu Trumpových cel.
Banka Goldman Sachs uvedla, že nyní očekává 35% pravděpodobnost recese v příštích 12 měsících, přičemž předchozí očekávání činila 20 %.
Investiční banka rovněž varovala, že Trumpova cla pravděpodobně v příštích měsících podpoří inflaci a podkope růst. Goldman Sachs uvedla, že očekává, že jádrová PCE inflace – preferovaný ukazatel inflace Federálního rezervního systému – do konce roku 2025 vzroste na 3,5 %, zatímco hrubý domácí produkt by měl letos oslabit na pouhé 1 %.