account_circle
Jak přistupovat k investičnímu riziku: Jak si vybrat brokera

Jak přistupovat k investičnímu riziku: Jak si vybrat brokera

Nenajdete mnoho zkušených obchodníků, kteří by zavrhovali myšlenku řízení rizik při obchodování, ale pro začátečníky může být obtížné zjistit, co to vlastně obnáší. Stejně jako v jiných oblastech obchodování i zde existují určité základní principy a jejich zvládnutí by představovalo skvělý první krok.

Nenajdete mnoho zkušených obchodníků, kteří by zavrhovali myšlenku řízení rizik při obchodování, ale pro začátečníky může být obtížné zjistit, co to vlastně obnáší. Stejně jako v jiných oblastech obchodování i zde existují určité základní principy a jejich zvládnutí by představovalo skvělý první krok.

Řízení rizik může nejen zvýšit vaše výnosy, ale dokonce vás může udržet ve hře. Trhy se rychle mění a hrozby pro váš peněžní zůstatek jsou velmi reálné. Z tohoto důvodu stojí za to zvážit následující témata, kterým se věnuje tato série článků:

  • Výběr brojera – který z nich představuje příznivou regulaci a vhodnou volbu?
  • Stop loss příkazy – automatické pokyny k omezení ztrát
  • Příkazy k výběru zisku – automatizované pokyny ke krystalizaci obchodních zisků
  • Pravidlo jednoho procenta – uzavírání obchodů způsobem, který omezuje potenciální propady
  • Diverzifikace – řízení pozic pro rozložení rizika
  • Zajištění – tržně neutrální strategie určené k vytěžení zisků z trhu.
  • Plánování strategie – obchodujte s očekáváním, ne s nadějí
  • Opce – pokročilé techniky řízení rizik
Zdroj: Canva

Jak si tedy vybrat toho správného brokera pro vaše potřeby?

Nelze příliš zdůrazňovat, že byste měli obchodovat se skutečnými penězi pouze v případě, že jste se svým vybraným brokerem zcela spokojeni. Kvalitní regulovaní brokeři, jako jsou, Mercurius Pro, Wonderinterest nebo třeba Interactive Brokers, naštěstí nabízejí demo obchodní účty, na kterých můžete trénovat obchodování s virtuálními prostředky. Brokerů jsou na trhu v současnosti opravdu desítky, ne-li stovky. A to se bavíme jen o těch velkých a notoriky známých. Nezapomeňme v tuto chvíli ani na to, že žádné univerzální doporučení tady samozřejmě neexistuje a logicky ani existovat nemůže. Záleží na vašem obchodním stylu, preferencích a mnoha dalších vlastnostech. Musíte prostě strávit nějaký ten čas na demo účtu – a vše si pořádně osahat a zažít na vlastní kůži. Jen tak zjistíte, zda vám daný broker a jeho konkrétní platforma budou vyhovovat.

Ano, obchodování je vzrušující a samozřejmě čas strávený používáním demo účtu může znamenat, že propásnete příležitost dosáhnout rádoby zaručeného zisku na cenovém pohybu, o kterém si myslíte, že se brzy uskuteční. Kontrola vašeho nadšení je jednou z nejdůležitějších lekcí v oblasti řízení rizik. Emocionální obchodování je špatné obchodování.

Strávit nějaký čas používáním demo účtu vám umožní seznámit se s obchodním rozhraním. Dobří brokeři provozují demo účty a reálné účty, které mají shodné funkce. To znamená, že pokud jste si osvojili obchodování na demo účtu, stačí jen na účet vložit peníze a stisknout přepínač, abyste mohli začít obchodovat naživo.

Budete si také moci ověřit, zda daná platforma zapadá do vaší ostatní každodenní činnosti. Pokud budete pravděpodobně obchodovat na přenosných zařízeních, pak bude důležitý výběr brokera s dobrou aplikací.

Zdroj: Canva

Většina nejlepších brokerů pamatuje na začínající obchodníky. Noví klienti jsou samozřejmě vždy vítáni. Pokud jste v obchodování nováčkem, může se stát, že vám funkčnost a výzkum u jedné firmy budou obzvlášť vyhovovat.

Nejdůležitějším bodem řízení rizik je zajistit, aby broker, kterého využíváte, byl regulován regulačním orgánem prvního stupně. Patří mezi ně:

  • Financial Conduct Authority (FCA) ve Velké Británii.
  • Australská komise pro cenné papíry a investice (ASIC) v Austrálii
  • Dubai Financial Services Authority (DFSA) v SAE
  • Kyperská komise pro cenné papíry (CySEC).

Shrnutí

Pokud hledáte investičního brokera, je třeba zvážit několik faktorů:

  1. Zkušenosti a historie: zjistěte, jak dlouho má broker v oboru zkušenosti a zkontrolujte jeho historii.
  2. Poplatky a provize: zjistěte, jaké poplatky a provize broker účtuje za své služby.
  3. Ochrana proti riziku: zjistěte, jaký druh ochrany proti riziku broker nabízí pro své klienty.
  4. Dostupnost a podpora: zjistěte, jak snadno je broker k dispozici pro konzultace a jaká podpora je k dispozici pro klienty.
  5. Školení a zdroje: zjistěte, zda broker poskytuje školení a zdroje pro investory, zejména pro začátečníky.
  6. Reputace: zkontrolujte recenze a reference od ostatních klientů nebo odborníků v oboru.

Je také důležité zkontrolovat, zda je broker regulován a licencován, abyste se ujistili, že jeho činnost je legální a že jeho klienti jsou chráněni.

Předchozí článek

Časová hodnota (time value)

Další článek

Dánská burza

⚡️ Odebírejte náš newsletter

Nový vzdělávací obsah, funkce a interaktivní nástroje ze světa investování – už vám nikdy nic neuteče.
Zásady ochrany osobních údajů a cookies