Akcie v Asii se v úterý vyvíjely smíšeně a čínské trhy ustoupily po rozsáhlé rally na Wall Street, kterou podpořila naděje, že Trumpova administrativa může zaujmout cílenější přístup, když příští týden chystá nové kolo cel na dovážené zboží.
Americké futures klesly a ceny ropy se příliš nezměnily.
Tokijský index Nikkei 225 posílil o 0,3 % na 37 733,22 bodu, zatímco jihokorejský Kospi ztratil 0,5 % na 2 617,11 bodu.
Hongkongský Hang Seng se propadl o 2,2 % na 23 387,86 bodu, protože silný výprodej akcií souvisejících s technologiemi stále táhl tento benchmark dolů.
Akcie výrobce mobilních telefonů Xiaomi obchodované v Hongkongu klesly o 5,4 % a společnost Meituan, která se zabývá doručovacími aplikacemi, ztratila 4,2 %. Gigant v oblasti elektronického obchodování Alibaba klesl o 3,4 %.
Index Shanghai Composite se snížil o 0,2 % na 3 364,05 bodu.

Tchajwanský Taiex posílil o 0,6 % a thajský SET ztratil 0,2 %.
Akcie se vezly na vlnách nadějí a obav, protože prezident Donald Trump oznámil a následně změnil plány na vyšší cla. Nové kolo cel je naplánováno na 2. dubna, ale Trump své plány poněkud úzkostlivě střeží a v pondělí řekl, že i když chce zavést „reciproční“ sazby – dovozní daně, které by odpovídaly sazbám uplatňovaným jinými zeměmi – že „možná budeme ještě hodnější“.
Jiné komentáře poskytly méně uklidnění a v posledních dnech čínské trhy, které se pohybovaly vysoko, ustoupily. V příspěvku na sociální síti Truth Trump uvedl, že Venezuela se chová vůči USA „velmi nepřátelsky“ a země, které nakupují její ropu, budou od 2. dubna nuceny platit 25% clo na veškerý vývoz do USA.
To by pravděpodobně více než zdvojnásobilo již tak vysoká cla, kterým čelí Čína, která v roce 2023 koupila 68 % ropy vyvážené Venezuelou, jak vyplývá z analýzy Úřadu pro energetické informace USA pro rok 2024 . Spojené státy rovněž dovážejí ropu z Venezuely.
V pondělí index S&P 500 vyskočil o 1,8 %. na 5 767,57 bodu, zatímco Dow Jones Industrial Average vzrostl o 1,4 % na 42 583,32 bodu. Nasdaq Composite uzavřel o 2,3 % výše, na 18 188,59 bodu.
Navzdory těmto ziskům benchmark S&P 500 v letošním roce zatím ztratil 1,9 % z obav, že obchodní válka by mohla zbrzdit hospodářský růst a zvýšit inflační tlaky.
Pondělní zisky byly rozsáhlé, 84 % akcií v rámci indexu S&P 500 skončilo výše. Téměř všechny sektory v rámci indexu rostly.

Technologické akcie pomohly k vedoucí pozici. Tyto akcie patří k nejhodnotnějším na Wall Street a mají tendenci výrazně ovlivňovat směřování širšího trhu.
Společnost Nvidia vzrostla o 3,2 % a Apple přidal 1,1 %.
Tesla vzrostla o 11,9 % a dosáhla největšího zisku mezi akciemi v indexu S&P 500. Výrobce elektromobilů je za celý rok stále v poklesu o přibližně 31 %.
Společnost 23andme, která se zabývá genetickým testováním, ztratila více než polovinu své hodnoty poté, co o víkendu oznámila, že zahájila dobrovolné konkurzní řízení.
AZEK Co. vyskočila o 17,3 % poté, co společnost vyrábějící stavební materiály oznámila, že ji australská společnost James Hardie Industries koupí v transakci za hotovost a akcie v hodnotě přibližně 8,75 miliardy USD.
Jedná se o druhou velkou transakci v tomto sektoru za necelý týden, když společnost QXO Inc. ve čtvrtek oznámila, že kupuje společnost Beacon Roofing Supply Inc. v hodnotě přibližně 11 miliard USD včetně dluhu.
Wall Street tento týden čeká několik ekonomických novinek. Podnikatelská skupina The Conference Board zveřejní v úterý svůj průzkum spotřebitelské důvěry za březen. V pátek americká vláda zveřejní cenový index výdajů na osobní spotřebu za únor, což je měřítko inflace, které Federální rezervní systém bedlivě sleduje.
Fed začal snižovat svou základní úrokovou sazbu na konci roku 2024, ale je opatrný ohledně inflace, která se nachází těsně nad jeho 2% cílem. Tato snížení přišla poté, co centrální banka zvýšila úrokové sazby s cílem ochladit inflaci z dvacetiletého maxima.
Nižší úrokové sazby mohou zmírnit náklady na půjčky a přispět k oživení ekonomiky, ale mohou také zvýšit inflaci.
V dalších úterních ranních obchodech se cena americké ropy nezměnila a činila 69,11 USD za barel. Cena mezinárodního standardu ropy Brent se rovněž nezměnila, a to na 72,37 USD za barel.
Americký dolar klesl na 150,56 japonského jenu ze 150,70 jenu. Euro vzrostlo na 1,0808 USD z 1,0803 USD.