K těžbě bitcoinů a dalších kryptoměn lze použít různý hardware a software. Když byl Bitcoin poprvé uveden na trh, bylo možné ho konkurenčně těžit na osobním počítači; jak se však stával populárnějším, do sítě se zapojovalo více těžařů, což snižovalo šanci, že právě oni vyřeší hash. Osobní počítač můžete stále používat jako nástroj pro těžbu, pokud má novější hardware, ale šance na samostatné vyřešení hashe jsou mizivé. S efektivitou a ziskovostí v tomto případě raději opravdu nepočítejte.
Je to proto, že soupeříte se sítí těžařů, která generuje přibližně 220 kvintilionů hashů (220 exa hashů) za sekundu. Stroje, nazývané ASIC (Application Specific Integrated Circuits), byly postaveny speciálně pro těžbu – mohou generovat přibližně 255 bilionů hashů za sekundu. Naproti tomu počítač s nejnovějším hardwarem hashuje kolem 100 mega hashů za sekundu (100 milionů).
Chcete-li se úspěšně stát těžařem bitcoinů, máte několik možností. Můžete použít svůj stávající osobní počítač, používat těžební software kompatibilní s Bitcoinem a připojit se k těžebnímu poolu. Těžební pooly jsou skupiny těžařů, kteří spojují svůj výpočetní výkon, aby mohli konkurovat velkým těžebním farmám ASIC.
Pokud máte finanční prostředky, můžete si také zakoupit ASIC miner. Nový se obvykle dá sehnat za cenu kolem 20 000 dolarů, ale těžaři prodávají i použité, když modernizují své systémy. Pokud si pořídíte jeden nebo více ASICů, je třeba zvážit některé významné náklady, například na elektřinu a chlazení.

Na výběr je několik těžebních programů a mnoho poolů, ke kterým se můžete připojit. Dva z nejznámějších programů jsou CGMiner a BFGMiner. Při výběru poolu je důležité zjistit, jakým způsobem vyplácejí odměny, jaké mohou být případné poplatky, a přečíst si několik recenzí těžebních poolů.
Je tedy možné těžit na vlastní triko?
Teoreticky samozřejmě ano, ale vzhledem k výpočetní náročnosti a spotřebě energie je nesporně jednodušší připojit se k poolu nebo většímu hráči. Musíme si ale na tomto místě samozřejmě uvědomit, že v časech, kdy se na nás ze všech stran valí zprávy o tristním zdražování elektrické energie, je to s těžbou kryptoměn docela pochopitelně stále a stále složitější. Anebo spíše tedy s těžbou, která je efektivní a zisková.
Na tomto místě je rovněž tak důležité podotknout, že kromě samotné těžby se musíte starat také o technologii a mít určité know-how. Zároveň vybudování vlastní těžební haly opravdu nepřipomíná pasivní příjem. Tak tomu možná bylo v prvních letech Bitcoinu, kdy byly nároky na výkon ve srovnání s dneškem minimální. Zlatým časům v tomto směru holt už odzvonilo dávno. Asi tak před 10 lety.

Nyní se těžba stala něčím, k čemu je třeba kvůli vysoké konkurenci přistupovat jako k plnohodnotnému podnikání, a těžba doma na klasických počítačích a podobně se už drtivé většině lidí nemůže vyplatit. Větší těžařské společnosti získávají značnou konkurenční výhodu jak v know-how, tak v množstevních slevách.
Pokud bychom měli přijít s nějakým doporučením – samotnou těžbu dnes příliš doporučit nemůžeme. To snad jen v případě, že máte opravdu dost volného kapitálu – a chcete diverzifikovat do něčeho, co nedělá zase tak úplně každý. I v takovém případě bychom se ale spojili s nějakým zavedeným hráčem a na celém projektu se podíleli spíš jen jako investoři.
Vyplatí se tedy těžba Bitcoinu?
To záleží na mnoha faktorech. Těžba Bitcoinu může být lukrativní, pokud máte vhodné vybavení a nízké náklady na elektřinu. Je také důležité vzít v úvahu aktuální cenu Bitcoinu a sílu vašeho těžebního vybavení. Je třeba mít na paměti, že těžba Bitcoinu může být také velmi konkurenční, takže abyste mohli získat zisky, musíte mít opravdu výkonné těžební vybavení.
Je třeba také mít na paměti, že těžba Bitcoinu vyžaduje spoustu elektřiny a může mít negativní dopad na životní prostředí. Před rozhodnutím se pustit do těžby Bitcoinu byste měli zvážit všechny možné faktory a dobře zvážit, zda se vám to vyplatí.