Akcie společnosti Moderna prošly v posledních letech obrovským propadem.
Na vrcholu pandemie COVID-19 v roce 2021 se obchodovaly za více než 450 dolarů za kus, ale nyní se pohybují pod 34 dolary. To znamená pokles o 93 % oproti historickému maximu. Zatímco někteří investoři již ztratili důvěru, jiní se ptají, zda právě teď nenastal správný okamžik k nákupu.
V roce 2021 byla Moderna hvězdou biotechnologického sektoru. Její vakcína Spikevax proti COVID-19 zaznamenala ohromující úspěch a vynesla tržby na 18,5 miliardy dolarů, přičemž rok předtím byly prakticky nulové. Tehdejší optimismus byl obrovský a investoři věřili, že biotechnologické společnosti jako Moderna mají před sebou neomezený růst.
Jenže realita se ukázala být jiná. Jakmile pandemie ustoupila, poptávka po vakcínách prudce klesla. Vedení Moderny očekává, že letos tržby dosáhnou pouze 1,5 až 2,5 miliardy dolarů. Tato dramatická změna přiměla investory k přehodnocení valuace společnosti, což vedlo k postupnému propadu ceny akcií.
Kromě toho se Moderna potýká s tvrdou konkurencí. Pfizer a další velké farmaceutické firmy disponují většími zdroji, což jim umožňuje efektivněji bojovat o podíl na trhu. Ani nová vakcína proti RSV (mRESVIA), schválená v roce 2023, zatím nepřinesla očekávaný komerční úspěch. Pfizer také uvedl na trh svou vakcínu Abrysvo, ale její prodeje zatím zaostávají za očekáváními, což naznačuje, že tento segment trhu nemusí být tak lukrativní, jak se původně zdálo.

Má Moderna stále co nabídnout?
Navzdory propadu tržeb a cen akcií Moderna stále není odepsanou společností. Na konci roku 2024 měla na účtech hotovost a investice ve výši 7 miliard dolarů, což znamená, že má dostatek prostředků na financování dalšího vývoje.
Kromě vakcíny proti COVID-19 a RSV má Modernova vývojová pipeline několik dalších nadějných kandidátů. Firma plánuje do roku 2027 získat až 10 schválení nových produktů. Patří mezi ně vakcíny proti chřipce, cytomegaloviru a noroviru. Společnost už požádala o schválení vakcíny proti sezónní chřipce, ale americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) pravděpodobně počká na další výsledky fáze 3 předtím, než vydá konečné rozhodnutí.
Největší pozornost ale budí spolupráce s farmaceutickým gigantem Merck na vývoji personalizované vakcíny proti rakovině (mRNA-4157). První výsledky jsou slibné – kombinace této vakcíny s lékem Keytruda od Mercku snížila riziko recidivy melanomu po operaci. Pokud budou další testy úspěšné, mohl by to být průlom v onkologické léčbě.
Rizika spojená s investicí do Moderny
I když se Moderna snaží diverzifikovat svůj vývojový program, její silná závislost na vakcínách představuje riziko. Farmaceutický trh se vyvíjí pomalu a získání schválení nových produktů trvá roky. Pokud budou klinické studie neúspěšné nebo pokud regulátoři zpřísní podmínky pro schvalování vakcín, může se Moderně stát, že bude mít omezené možnosti růstu.
Dalším problémem je nejistá politická situace. Robert F. Kennedy, známý kritik vakcín, nyní stojí v čele amerického ministerstva zdravotnictví a sociálních služeb, které dohlíží na FDA. Nedávné zrušení schůzky Poradního výboru FDA pro vakcíny naznačuje, že regulační prostředí pro vakcíny by se mohlo změnit. Pokud se objeví nové překážky, může to Moderně zkomplikovat budoucí schvalovací procesy.
Navíc konkurence v oblasti vakcín není zanedbatelná. Pfizer už na trh uvedl vakcínu Abrysvo, která je schválena pro vysoce rizikové dospělé a těhotné ženy. Přesto její prodeje v posledním čtvrtletí dosáhly pouze 792 milionů dolarů, což je méně, než se očekávalo. Pokud se tedy ani Pfizeru nedaří v tomto segmentu výrazně uspět, je otázkou, jaký prostor bude mít Moderna pro expanzi svých vakcín.
Je teď vhodný čas na nákup akcií Moderny?
Hodnota Moderny v současnosti výrazně poklesla a s tržní kapitalizací 13 miliard dolarů se nabízí otázka, zda by se mohla stát cílem akvizice ze strany větší farmaceutické společnosti, například Mercku. Moderna má hotovostní rezervy, silné výzkumné zázemí a slibné vakcíny ve vývoji.
Pro dlouhodobé investory ale stále existují významná rizika. Vývoj vakcín je náročný, schvalovací procesy jsou nejisté a konkurence v tomto odvětví je extrémně silná. Navíc budoucnost vakcín obecně není tak jasná jako v době pandemie.
Pokud Moderna uspěje se svou vakcínou proti rakovině, mohla by se z ní stát průlomová biotechnologická společnost. Pokud však její nové produkty nesplní očekávání, může akcie zůstat na současných úrovních nebo klesnout ještě níže.
Investoři by proto měli být opatrní. Pro ty, kteří věří v dlouhodobý úspěch společnosti a jsou ochotni podstoupit riziko, by mohlo být zajímavé nakoupit akcie za současné ceny. Ostatní by měli Modernu sledovat z bezpečné vzdálenosti, dokud nebudou k dispozici další údaje o úspěšnosti jejích nových produktů.
