V prostředí plném nebývalých zvratů se v pondělí na amerických trzích projevily slabší výsledky technologických akcií což způsobilo, že technologický Nasdaq Composite ztratil 0,38 %.
Na pozadí této situace zaznamenaly v pondělní obchodní seanci pokles významné technologické akcie, které byly investory široce preferovány. Společnost Palantir (PLTR), která byla v loňském roce korunována nejvýkonnější akcií v rámci indexu Standard & Poor’s 500 (S&P 500), zaznamenala propad o 3,4 %.
Mezitím společnost Nvidia (NVDA), obrovský dodavatel čipů pro umělou inteligenci, zaznamenala 2% pokles. Tento ústup rozšiřuje ztráty, které Nvidia vykázala minulý týden, a to o střízlivých téměř 6 %. Současně akcie společnosti Palantir zaznamenaly více než 15% propad.
Podle Grega Bassuka, generálního ředitele společnosti AXS Investments, je tato klesající trajektorie nezbytnou součástí korekční fáze. Dodal, že mnozí investoři pravděpodobně podceňují, jak daleko tato korekce je, protože řada akcií dosáhla svého vrcholu v období od konce listopadu do začátku prosince loňského roku. Bassuk poukázal na páteční zprávu o zaměstnanosti, která tyto obavy ještě více utvrdila.
Přesto se uprostřed všeobecného otřesu v technologickém sektoru ne všechny trhy odrážejí tento trend. Index S&P 500 se vyhoupl o 0,16 % a index Dow Jones Industrial stoupl o 0,86 %. Zdá se, že investoři se přiklánějí k akciím netechnologických společností, jako je biofarmaceutická společnost Amgen, těžká stavební firma Caterpillar a zdravotnický konglomerát UnitedHealth.
Přesto je důležité poznamenat, že to nemusí nutně znamenat, že si tyto sektory brzy uzurpují titul lídra trhu, pokud vůbec. Rotace sektorů je na trzích běžným jevem, protože investoři se snaží uzamknout své výnosy a prozkoumat další velké akcie s potenciálem růstu. Ve velkém měřítku rostoucí sazby vytvářejí zvýšený tlak na růstově orientované technologické akcie ve srovnání s hodnotovými akciemi, které obvykle zaplňují index Dow Jones.
Navzdory současnému stavu není nadšení pro umělou inteligenci (AI) zdaleka u konce. Svědčí o tom nejnovější zprávy o výsledcích hospodaření tchajwanských výrobců elektroniky TSMC a Foxconn, známých také jako Hon Hai Precision Industry. Obě společnosti vykázaly nárůst tržeb, který je způsoben vysokou poptávkou po produktech založených na umělé inteligenci – v tomto odvětví se v dohledné době neočekává zpomalení.

Ačkoli se vyhlídka na dlouhodobou rotaci z akcií technologických společností a společností zabývajících se umělou inteligencí zdá nepravděpodobná, posun v rámci této oblasti nelze odmítnout. Svědčí o tom probíhající vývoj kolem společnosti US Steel a potenciální akvizice jejích aktivit společnostmi Cleveland Cliffs a Nucor. Zdroje uvádějí, že tyto společnosti podávají nabídku na převzetí US Steel, přičemž původně se uvažovalo o převzetí společností Nippon Steel, což zablokoval Bílý dům.
V Číně se očekává, že boom elektromobilů do roku 2025 poleví, přičemž podle analytiků HSBC by měl prodej vozidel na novou energii (NEV), zahrnující jak automobily poháněné pouze bateriemi, tak hybridní automobily, vzrůst o skromných 20 %. Toto předpokládané zpomalení představuje značnou změnu ve srovnání s uváděným 42% růstem v roce 2024 podle údajů Čínské asociace osobních automobilů.
Další zvraty v příběhu technologického prostředí byly rozpleteny, když americká vláda představila plány na další omezení vývozu čipů s umělou inteligencí a vytvořila klasifikační systém založený na stupni utajení zemí. Zatímco blízcí spojenci USA by se s omezeními v přístupu k těmto pokročilým čipům nesetkali, ostatní země by pod tato nová omezení spadaly. Společnost Nvidia zaujala k těmto omezením jasný postoj a označila toto rozhodnutí za “rozsáhlý exces”.
Podle anonymních důvěrných zdrojů, na které se odvolává agentura Bloomberg News, by se Elon Musk, generální ředitel společností SpaceX a Tesla, mohl ucházet o převzetí amerických operací společnosti TikTok. Tento vývoj přichází v návaznosti na možný zákaz provozování této čínské aplikace sociálních médií v USA, o němž se čeká na rozhodnutí Nejvyššího soudu.
Závěrem lze říci, že ačkoli akcie “velkolepé sedmičky” byly v roce 2024 zodpovědné za většinu z vykázaných 23% výnosů indexu S&P 500, existují silné příležitosti i mimo tuto sedmičku. Portfoliomanažeři doporučují selektivní přístup při investování do této pozoruhodné skupiny a zároveň se pustit do bohatých vyhlídek v rámci ostatních technologických akcií.
Zdá se, že kolísavá krajina akciového trhu je v kolektivním povědomí investorů dobře usazena, což vyvolává upřímné sondování technologických akcií o vítěze tohoto kalendářního roku – závod, který je stejnou měrou napínavý i náročný.